четврток, 23 март 2017  |  Вести денес: 0

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

1

Контурирање на лице со хијалуронски филери Liquid Facelift

Како што старееме нашето лице го губи колагенот, еластинот и масното ткиво. Губењето на волуменот на лицето и еластичноста доведува до создавање на црти на лицето и формирање на брчки. Со употреба на...
ферари порше

Колку пари заработуваат производителите од едeн автомобил?

Сите барем еднаш во животот си поставиле прашање колку пари заработуваат производителите на автомобили од едно произведено возило. Одговор на ова прашање има американски „Блумберг“, барем за изминатата...
IMG_6204

Уникатни дизајни на Саемот на мебел 2017

43-от Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен на 21-ви и ќе трае до 26-ти март. Две години по ред овој...
tocka-226155

Колку навистина се заработува во Швајцарија?

Канцеларијата за економија и труд на кантонот Цирих секоја година објавува водич за платите на сите професии. Оваа година, на 800 страници беа објавени податоците како минимална препорачана плата и...
palacinkaaa-650x396

Палачинки од три состојки, без брашно

Состојки: 3 банани 2 јајца 3 лажици путер ½ лажичка ванила Малку масло за печење палачинки   Подготовка:Изгмечете ги бананите во сад. Додадете јајца, омекнат путер и екстракт од ванила. Мешајте додека...
k-inteligencija

Оваа „ситница“ го намалува коефициентот на интелигенција

Инфекциите не само што го ослабуваат имунолошкиот систем, туку влијаат и на перформансите на вашиот мозок, заклучиле дански научници. Во истражувањето учествувале 190.000 мажи кои решавале ист тест на...
krvarenje-iz-nosa

Кои се причини за крварење од носот и како да се запре?

Крварењето од нос најчесто се јавува кај деца или постари лица, а особено во текот на вирусни епидемии, кон крајот на зимата или почеток на пролетта, кога доаѓа до недостиг на витамни во организмот. Крварењето...
Kralj-Leopold-e1433362684617-600x367

Овој човек убил 10 милиони луѓе!

Дали знаете кој е тој човек? Повеќето никогаш не слушнале за него, но би требало да знаете. кога ќе го видите неговото лице или кога ќе го слушнете неговото име, би требало да почувствувате непријатност...
2

Како да ја уредите вашата градина? (ФОТО)

Познатиот поет Пабло Неруда, во една пригода напишал: „Можете да ги искинете сите цвеќиња, но нема да спречите да дојде пролетта“. И навистина, ако се земе предвид колку зеленило недостига во урбаните...
Vladimir Kostov - Bitolski tr...

Роман за Балканските војни од Владимир Костов

Во едицијата „Современа македонска проза“, издавачката куќа „Силсонс“ од Скопје го објави романот „Битолски триод“ од познатиот македонски писател Владимир Костов. На страниците од ова дело авторот ...
Viner Tetovo Milioner

Во Тетово освоен е најголемиот милионер џек пот од 1.757.882 денари

Во Тетовски Винер освоен е 34тиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ. Добивката  вредна 1.757.882 денари е освоена на 15.03. 2017 во 16:27. Таа е највредната добивка МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ освоена во 2017та. Играчот кој ја освои, вели дека...
P3062166-780x360-650x360

Лазањи со печурки, колбаси и спанаќ

Предлог за ручек: Вкусни и неодолови лазањи со печурки, колбаси и спанаќ, а за десерт ванила лешник мафини. Потребни состојки 250 гр тесте­нини за лазањи 450 гр лути дома­шни колбаси 300 гр сеч­кани печурки 60...
book

Десет причини зошто да читате

Книги, историски, љубовни, биографски, аватурскитчки, научнофантастични…тие биле и ќе биде нашиот најверен пријател и најмоќен учител. Секоја нова книга е една нова приказна, нова порака, уште една...
horoskop

Како заведуваат хорорскопските знаци?

Кога се работи за љубов,пред се’ за заведување,  секој хороскопски знак има и сопствен стил. Некои се повеќе срамежливи и никогаш не го прават првиот чекор, за други пак тоа е сосема нормално, а трети...
iO6ktkqTURBXy82Nzc0ZGU2ODU3ZDBkZWZiZTA2Nzg5Y2EzZTBiNTliMy5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Најголема ерупција во 30 години на Етна експлодирала, повредени се новинари и туристи

Како што опиша член на новинарската екипа на Би-Би-Си, тие биле зафатени во „голема експлозија“ заедно со уште неколку други туристи на италијанскиот остров Сицилија. Ребека Морел, новинарка на Би-Би-Си...

Најчитани вести